Hvorfor ekstraordinært landsmøte?

Valgkomiteen i Ungdom og Fritid har hatt utfordringer med å finne en ny passende kandidat til vervet som ny sentralstyreleder.

Valgkomiteen har derfor anbefalt å kalle inn til ekstraordinært landsmøte for å endre § 12-2 i Ungdom og Fritids lover slik at det blir mulig å gjenvelge nåværende sentralstyreleder for en ny periode. I dag tillater ikke lovverket dette, ettersom sentralstyreleder har hatt vervet i maksimal periode.

Kontrollkomiteen støtter valgkomiteens anbefaling og sentralstyret har sendt ut innkalling, ref § 11-1 og 11-2. Sentralstyrelederen har gitt beskjed om at hun er villig og motivert til å stille til valg igjen, dersom landsmøtet ønsker det.

For å kunne gjøre denne lovendringen, må vi avholde et ekstraordinært landsmøte. Det vil vi gjøre i forkant av det ordinære landsmøtet. I praksis betyr det at vi starter landsmøtehelgen med ekstraordinært landsmøte på fredag 9. mai kl 18.00, før resten av landsmøtet fortsetter som planlagt gjennom helgen.

Valget av sentralstyreleder (og andre tillitsverv) skjer i det ordinære landsmøtet, så en eventuell endring av lovverket vil ikke medføre at sentralstyreleder automatisk blir valgt for ny periode.

Man trenger ikke å melde seg på spesielt til dette møtet. Er man påmeldt til landsmøtet er man også påmeldt ekstraordinært landsmøte.