Hurra! Ungdom og Fritid har fått ny generalsekretær!

Velkommen, Emma Bodman! Det er med stor glede Ungdom og Fritid kan fortelle at Emma Bodman er ansatt som ny generalsekretær!

Etter en periode som fungerende generalsekretær trer hun fra januar 2026 inn i åremålet, klar til å lede organisasjonen videre med engasjement, tydelighet og varme. 

Emma Bodman, ny generalsekretær i Ungdom og Fritid. Foto: Morten Fredriksen

Emma Bodman, ny generalsekretær i Ungdom og Fritid. Foto: Morten Fredriksen

– Jeg søkte stillingen fordi jeg har stor tro på at Ungdom og Fritid gjør en reell forskjell for barn og unge i hele landet. Fritidsklubbene gir trygghet, fellesskap og mulighet til mestring og medvirkning, verdier som er viktigere enn noen gang. Ungdom og Fritid kombinerer ambisjoner, faglig styrke og et varmt engasjement, og det er et privilegium å få være med og bygge videre på dette arbeidet, sier Emma. 



 

Stabilitet og forutsigbarhet

Emma kommer fra stillingen som fagsjef i Orgservice, som er spesialisert på rådgivningstjenester til frivillige organisasjoner, for å sikre stabil og forutsigbar drift, noe som passer godt for Ungdom og Fritid i perioden fremover. Hun har også bistått organisasjoner som rådgiver og har særlig kompetanse på drift og bærekraft i frivilligheten. Siden september har hun vært fungerende generalsekretær i Ungdom og Fritid, i overgangsperioden mellom forrige generalsekretær og ansettelse av ny generalsekretær. Nå er hun altså på plass for fullt, til stor glede for både sentralstyre og ansatte. 

Bakgrunn og engasjement

Emma Bodman (39) har bodd i Norge i tolv år, men kommer opprinnelig fra Finland og har svensk som morsmål.  

– Jeg har alltid jobbet med barn og unge og organisasjoner, og jeg brenner for at unge skal finne sin arena og ha reell medvirkning. Det er utrolig viktig, sier Emma. 

Emma Bodmann med datteren i skogen

Emma med datteren i skogen. Foto: Privat

Hun liker spesielt måten Ungdom og Fritid er organisert på med både voksne og ungdom i alle styrer og tillitsverv. 

– Det er så kult og viktig at ungdom opplever at det de sier faktisk betyr noe. Det påvirker retning og prioriteringer for Ungdom og Fritids arbeid, sier hun. 

Erfaring og lederstil

Emma har bakgrunn fra Speideren, en bevegelse som i Finland ligner mye på den norske. Allerede som 13–14-åring var hun ungdomsleder med ansvar for åtte barn på tur i de finske skogene. 

– Det å gi barn og unge ansvar og mestring er noe jeg har veldig god erfaring med, sier hun. 

Som leder beskriver Emma seg selv som tillitsfull og opptatt av å legge til rette for at medarbeiderne i sekretariatet skal få bruke sin fagkompetanse. 

– Jeg er en leder som har stor tillit til mine ansatte og jeg ønsker å være engasjerende og løfte fram spisskompetansen til den enkelte, sier hun. 

Sentralstyrets begrunnelse for ansettelsen

Trine Ottosen, styreleder i Ungdom og Fritid trekker frem både erfaring og personlige egenskaper som viktige grunner til ansettelsen.  

Trine Ottosen, sentralstyre i Ungdom og Fritid. Foto: Morten Fredriksen

Trine Ottosen, sentralstyre i Ungdom og Fritid. Foto: Morten Fredriksen

Emma fremstår som en tydelig og varm leder, med svært god forståelse for hele bredden i generalsekretærens ansvar. Hun har solid og relevant ledererfaring fra flere organisasjoner, og viser særlig god innsikt i hva som er avgjørende for en trygg og bærekraftig forvaltning av økonomien i Ungdom og Fritid. 

Et samlet ansettelsesutvalg vurderte derfor Emma som den rette personen til å lede organisasjonen videre, både i arbeidet med å sikre stabilitet, drive utviklingsprosessene organisasjonen står i, og styrke Ungdom og Fritids posisjon i årene som kommer. 

Klar for veien videre

Emma ser frem til å bidra videre i organisasjonens arbeid. 

– Ungdom og Fritid har vokst mye og fått til ekstremt mye på kort tid, og jeg er utrolig engasjert og glad for å være en del av dette laget fremover, sier hun. 

Om Emma Bodman 

  • Bakgrunn: Oppvokst i Helsinki, Finland 
  • Utdanning: Bachelor i kunstvitenskap, samt utdanning innen ledelse og organisasjon 
  • Tidligere erfaring: Orgservice, Røde Kors, KFUK-KFUM speiderne og 4H Norge 
  • Tidligere rolle i Ungdom og Fritid: Midlertidig generalsekretær (50 prosent) 

 25.11.2025